Cifra de afaceri în comerţul cu amănuntul a scăzut în octombrie cu 9,1% faţă aceeaşi lună din 2008, mai ales ca urmare a scăderii semnificative a vânzărilor de carburanţi şi de mărfuri nealimentare, a anunţat, miercuri, Institutul Naţional de Statistică (INS). În septembrie, declinul - în termeni anuali - a fost mai puternic, de 13,9%, tot în date ajustate sezonier.
Datele exclud vânzările de autovehicule şi motociclete şi sunt ajustate în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate. În serie brută, declinul a fost mai pronunţat, de 11,9%, faţă de octombrie 2008.
În a zecea lună a acestui an, cel mai important declin a fost înregistrat în comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate, de 25,3%, urmat de scăderea cu 8,7% a vânzărilor de bunuri nealimentare. În schimb, vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun au crescut cu 1% faţă de aceeaşi lună din 2008.
În octombrie, volumul cifrei de afaceri pentru comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, s-a diminuat cu 31% faţă de luna similară a anului trecut, pe fondul reducerii cu 34,9% a vânzărilor de autovehicule.
Afacerile din servicii de piaţă prestate populaţiei, ajustate după zilele lucrătoare şi sezonalitate, s-au micşorat cu 14,6% faţă de octombrie 2008, determinate în principal de scăderea activităţilor agenţiilor turistice şi tur-operatorilor (-45,9%).
Faţă de septembrie, afacerile din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), ajustate în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, au scăzut pe ansamblu cu 1,5% în octombrie, după ce vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun s-au diminuat cu 3,1%, iar comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate s-a redus cu 4,2% faţă de luna precedentă. Pe de altă parte, cifra de afaceri din vânzările de produse nealimentare a crescut uşor, cu 0,2%.
În serie brută, cifra de afaceri din comerţul cu amănuntul a avansat pe ansamblu în octombrie cu 1% faţă de septembrie.
Cifra de afaceri pentru comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, a scăzut în octombrie cu 1,5% faţă de luna precedentă, iar serviciile de piaţă prestate populaţiei s-au diminuat cu 0,4% pe ansamblu faţă de septembrie, tot în serie ajustată.
Scădere de 11% în primele zece luni
În primele zece luni, volumul cifrei de afaceri pentru comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, a scăzut cu 10,9%, după diminuările cu 19,4% înregistrate de comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate şi cu 9,4% din vânzările de produse nealimentare. Vânzarea de produse alimentare, băuturi şi tutun a scăzut cu 2,7%.
În serie brută, scăderea pe ansamblu a fost de 10,8% între 1 ianuarie şi 31 octombrie, comparativ cu nivelul din perioada similară a anului trecut.
Cifra de afaceri pentru comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, a scăzut cu peste o treime (37,8%), scădere cauzată în principal de comerţul cu autovehicule, care s-a redus cu 46%.
Cât priveşte serviciile de piaţă pentru populaţie, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, volumul cifrei de afaceri a scăzut cu 13,4%..
Nu uitati sa va abonati la newsletter-ul BaniSiAfaceri! Informatii profitabile zi de zi pe adresa dumneavoastra de email! click aici
Un proiect substantial de investitii in Romania arputeaveni din parteauneicompanii din Coreea de
» CEC Bank, campanie promotionala la creditele oferite prin Programul Kogalniceanu
CEC Bank lanseaza o campanie promotionala pentru liniile de credit oferite prin Programul Guvernamental Mihail Kogalniceanu. Astfel, pentru clientii persoane juridice care contracteaza credite in cadrul acestui program de finantare incepand cu data de 05.03.2012, contravaloarea
» BCR Banca pentru Locuinte reduce dobanda pentru creditele anticipate
BCR Banca pentru Locuinţe (BCR BpL), liderul pieţei de economisire-creditare pentru domeniul locativ, vine în întâmpinarea nevoilor locative ale clienţilor săi prin reducerea dobânzii la creditele anticipate acordate in lei si garantate cu ipoteca, la 8%
» RBS Romania si NESsT Romania continua parteneriatul
RBS România anunţă continuarea parteneriatului cu NESsT România început în 2007, susţinând cea de-a treia ediţie a Competiţiei Întreprinderilor Sociale. Principalul obiectiv al ediţiei din 2011-2012 este acela de a spori capacitatea ONG-urilor din România de
» Unicredit Tiriac Bank deschide prima sucursala pe Facebook din Romania
UniCredit Tiriac Bank invita utilizatorii de Internet sa treaca pragul virtual al primei sucursale deschisa de o banca din Romania pe Facebook: e-Sucursala UniCredit Tiriac Bank.
Unul dintre cele mai importante avantaje ale e-Sucursalei este optiunea click-to-chat.
» Noua campanie promotionala COSMOTE Alpha MasterCard aduce 800 de premii
Alpha Bank Romania si COSMOTE Romania desfasoara in perioada 23 februarie - 11 mai 2012 o noua campanie promotionala pentru cardul de credit COSMOTE Alpha MasterCard, ce aduce clientilor premii constand in telefoane mobile.
Primii 800 de
» BCR relanseaza serviciul de Private Banking
BCR Erste Private Banking avea, la sfârşitul anului trecut, peste 2.000 de clienţi Private Banking, în creştere cu 29% faţă de aceeaşi perioadă a anului 2010 şi gestiona, la finele lui 2011, aproximativ 941 milioane EUR,
Dupa 20 de ani de profunda dezindustrializare a Romaniei, pentru prima data se lanseaza o dezbatere publica de anvergura la Bucuresti despre MECANISMELE DE FINANTARE A INDUSTRIILOR STRATEGICE ALE PREZENTULUI SI VIITORULUI IN ROMANIA.
Headprint.ro, cu sediul in Bucuresti, este unul dintre "jucatorii" importanti pe piata de print digital, cat si de indoor-outdoor de mici si mari dimensiuni. Avantajul fata de multe dintre celelalte firme care activeaza pe piata este
Rio Bucovina, unul dintre cei mai mari producatori de apa imbuteliata din România, a incheiat anul 2011 cu o cifra de afaceri de peste 107.000.000 lei, in crestere cu 27% comparativ cu anul precedent. De la
Nokia pierde pozitia de lider pentru prima data in 14 ani in fata Samsung, care devine cel mai mare producator de telefoane mobile din lume. Astfel, Samsung a livrat in primele trei luni 93,5 milioane de
Campania "De Paste, Domoferta bate orice oferta!", promoveaza super reducerile din magazin, acestea ajungand chiar pana la 50%.
Promovarea campaniei se realizeaza prin intermediul catalogului si a panourilor de outdoor, iar printre ofertele prezentate se numara:
Cei mai multi angajati romani prefera ca angajatorul sa le ofere o zi libera cu ocazia sarbatorilor de Paste, in loc de alte beneficii, pentru a o putea petrece cu familia sau cu prietenii. Banii, cadourile,
Echipa INTERCAM BROKER D’ASSURANCE SRL va invita sa-i vizitati online la adresa www.1-rca.ro Aceasi adresa pentru un site consacrat de Asigurari RCA dar cu o noua prezentare grafica gandita special pentru dumneavoastra.
Pentru echipa 1-RCA.ro inceputul