Românii care au ales să îşi facă PFA-uri pentru a-şi încasa banii riscă acum CAS-uri majorate, potrivit proiectului privind sistemul unitar de pensii publice, iar cei care au firme vor plăti CAS pe dividende. Guvernul a pregătit astfel o dublă lovitură, iar prin noul proiect al legii pensiilor, contribuţiile datorate de PFA-uri se majorează substanţial, în timp ce statul îşi bagă mâna şi-n buzunarul celor care încasează dividende.
Noul proiect al legii pensiilor, publicat pe site-ul ministerului muncii, prevede că sumele declarate lunar la casa de pensii se vor regulariza anual cu sumele declarate la Fisc, iar dacă diferenţele de venit depăşesc 10%, contribuabilului i se vor calcula obligaţii suplimentare.
„Venitul lunar asigurat este cel stabilit prin declaraţia individuală de asigurare şi care, anual, se regularizează pe baza declaraţiei privind veniturile realizate, depusă la organele fiscale, dacă diferenţa dintre veniturile realizate şi cele declarate este mai mare de 10%”, se arată la articolul 11, aliniatul (2) din proiectul de lege.
Singurii care scapă de plata contribuţiilor sunt cei care au venituri din drepturi de autor, dar au şi salariu pe carte de muncă. Pentru 2010 este suficient ca un PFA să aibă venituri brute de 7.320 de lei în tot anul pentru a intra automat în sfera contributorilor.
Potrivit proiectului de lege, „în sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii persoanele care se află in una dintre situaţiile următoare:
a) asociat unic, asociaţi, comanditari sau acţionari;
b) administratori sau manageri care au încheiat contract de administrare sau de management;
c) membri ai asociaţiei familiale;
d) persoane autorizate să desfăsoare activităţi independente;
e) persoane angajate in instituţii internaţionale, dacă nu sunt asiguraţii acestora;
f) persoane care realizează exclusiv venituri din drepturi de autor, convenţii civile sau contracte de colaborare;
g) alte persoane care realizează venituri din activităţi profesionale. Prevederile se găsesc la articolul şase, aliniatul (1), punctul (IV) la articolul din lege.
Potrivit proiectului de lege nici veniturile obţinute de cei care deţin părţi sociale la companii nu scapă de taxe la stat. Proiectul legii pensiilor prevede că sunt asiguraţi obligatoriu cei care obţin venituri şi se află în situaţia de „asociat unic, asociaţi, comanditari sau acţionari”. Cu toate acestea, formularea din actul normativ – „venit brut” – acoperă atât veniturile din dividende, cât şi cele din cesiunea părţilor sociale sau lichidare.
SURSA.
Nu uitati sa va abonati la newsletter-ul BaniSiAfaceri! Informatii profitabile zi de zi pe adresa dumneavoastra de email! click aici
Grupulitalian Fiat a incheiat recent un acord de colaborare cu producatoruljaponez de automobile Mazda. Ca urmare a
» CEC Bank, campanie promotionala la creditele oferite prin Programul Kogalniceanu
CEC Bank lanseaza o campanie promotionala pentru liniile de credit oferite prin Programul Guvernamental Mihail Kogalniceanu. Astfel, pentru clientii persoane juridice care contracteaza credite in cadrul acestui program de finantare incepand cu data de 05.03.2012, contravaloarea
» BCR Banca pentru Locuinte reduce dobanda pentru creditele anticipate
BCR Banca pentru Locuinţe (BCR BpL), liderul pieţei de economisire-creditare pentru domeniul locativ, vine în întâmpinarea nevoilor locative ale clienţilor săi prin reducerea dobânzii la creditele anticipate acordate in lei si garantate cu ipoteca, la 8%
» RBS Romania si NESsT Romania continua parteneriatul
RBS România anunţă continuarea parteneriatului cu NESsT România început în 2007, susţinând cea de-a treia ediţie a Competiţiei Întreprinderilor Sociale. Principalul obiectiv al ediţiei din 2011-2012 este acela de a spori capacitatea ONG-urilor din România de
» Unicredit Tiriac Bank deschide prima sucursala pe Facebook din Romania
UniCredit Tiriac Bank invita utilizatorii de Internet sa treaca pragul virtual al primei sucursale deschisa de o banca din Romania pe Facebook: e-Sucursala UniCredit Tiriac Bank.
Unul dintre cele mai importante avantaje ale e-Sucursalei este optiunea click-to-chat.
» Noua campanie promotionala COSMOTE Alpha MasterCard aduce 800 de premii
Alpha Bank Romania si COSMOTE Romania desfasoara in perioada 23 februarie - 11 mai 2012 o noua campanie promotionala pentru cardul de credit COSMOTE Alpha MasterCard, ce aduce clientilor premii constand in telefoane mobile.
Primii 800 de
» BCR relanseaza serviciul de Private Banking
BCR Erste Private Banking avea, la sfârşitul anului trecut, peste 2.000 de clienţi Private Banking, în creştere cu 29% faţă de aceeaşi perioadă a anului 2010 şi gestiona, la finele lui 2011, aproximativ 941 milioane EUR,
Dupa 20 de ani de profunda dezindustrializare a Romaniei, pentru prima data se lanseaza o dezbatere publica de anvergura la Bucuresti despre MECANISMELE DE FINANTARE A INDUSTRIILOR STRATEGICE ALE PREZENTULUI SI VIITORULUI IN ROMANIA.
Rio Bucovina, unul dintre cei mai mari producatori de apa imbuteliata din România, a incheiat anul 2011 cu o cifra de afaceri de peste 107.000.000 lei, in crestere cu 27% comparativ cu anul precedent. De la
Nokia pierde pozitia de lider pentru prima data in 14 ani in fata Samsung, care devine cel mai mare producator de telefoane mobile din lume. Astfel, Samsung a livrat in primele trei luni 93,5 milioane de
Campania "De Paste, Domoferta bate orice oferta!", promoveaza super reducerile din magazin, acestea ajungand chiar pana la 50%.
Promovarea campaniei se realizeaza prin intermediul catalogului si a panourilor de outdoor, iar printre ofertele prezentate se numara:
Cei mai multi angajati romani prefera ca angajatorul sa le ofere o zi libera cu ocazia sarbatorilor de Paste, in loc de alte beneficii, pentru a o putea petrece cu familia sau cu prietenii. Banii, cadourile,
Echipa INTERCAM BROKER D’ASSURANCE SRL va invita sa-i vizitati online la adresa www.1-rca.ro Aceasi adresa pentru un site consacrat de Asigurari RCA dar cu o noua prezentare grafica gandita special pentru dumneavoastra.
Pentru echipa 1-RCA.ro inceputul