Reţeaua de restaurante de tip fast-food Gregory's intenţionează să deschidă cel puţin două unităţi în acest an, în România, şi alte patru spaţii de vânzare în 2009, urmând ca de anul viitor să se extindă şi în franciză, a declarat directorul general al firmei, Cora Stolz. "Avem două direcţii pe care vrem să mergem.
În primul rând vrem să extindem reţeaua de restaurante proprii, iar în al doilea rând vrem ca, de anul viitor, să dezvoltăm şi conceptul de franciză. Mă gândesc chiar să elimin taxele de intrare în franciză pentru a uşura posibilitatea antreprenorilor de a intra în sistem", a spus Stolz.
Cora Stolz este director general al Gregory's România din martie 2008, când l-a înlocuit pe Cristian Mesaroş de la conducerea firmei. Anterior, Stolz a mai lucrat în domeniul financiar în Statele Unite ale Americii.
Potrivit oficialului Gregory's, franciza, care necesită investiţii de câteva sute de mii de euro, va fi lansată cel târziu în ianuarie 2009, având în vedere că firma are mai multe cereri pentru deschiderea de restaurante.
Gregory's urmează să închirieze direct spaţiile în care vor deschide francizaţii, astfel încât, dacă restaurantele nu vor fi operate corespunzător, afacerea să fie preluată direct de către francizor.
Strategia firmei mai vizează, de asemenea, diversificarea gamei de produse, prin lansarea de noi sandvişuri. Firma îşi propune să comercializeze pe viitor şi produse ambalate, însă termenul de valabilitate va fi similar cu cel al produselor preparate în restaurante, de şase-opt ore.
"Treptat, vrem să aducem toate ingredientele din Grecia, pentru a putea avea o calitate mai bună a produselor", a explicat Stolz. Reţeaua Gregory's cuprinde opt restaurante în Bucureşti şi urmează să mai deschidă cel puţin două unităţi în Capitală în acest an.
"Ne pregătim să deschidem în această lună un restaurant în zona Buzeşti, iar în septembrie vom inaugura o unitate în cartierul Ghencea, lângă stadionul Steaua. Totodată, în funcţie de lucrările de reamenajare ale pasajului din Piaţa Universităţii, vom redeschide şi unitatea din această zonă până la sfârşitul anului", a adăugat Stolz.
În 2009, Gregory's intenţionează să deschidă cel puţin patru restaurante.Costul mediu pentru amenajarea unei unităţi de acest tip se situează între 80.000 şi 120.000 de euro, astfel încât investiţiile în extinderea reţelei se vor ridica la circa 500.000 de euro anul viitor.
"Probabil că de anul viitor vom intra cu restaurantele Gregory's şi în mall-uri. Trebuie să ne uităm totodată şi la alte pieţe din afara capitalei, cum ar fi Ploieşti, unde putem controla distribuţia", a mai spus oficialul Gregory's. Pentru acest an, firma estimează o scădere a cifrei de afaceri cu 13%, de la 12,12 milioane de lei (3,6 milioane de euro) la 10,5 milioane de lei.
Reţeaua de fast-food este prezentă pe piaţa românească din 2000. Principalii acţionari ai firmei din România sunt companiile elene Gregory's Mikrogeymata, cu 31%, Xenisis Entreprise, cu 31,5%, şi Gregory's Micromeals, care deţine aproximativ 19,4% din capitalul social.
.
Nu uitati sa va abonati la newsletter-ul BaniSiAfaceri! Informatii profitabile zi de zi pe adresa dumneavoastra de email! click aici
Grupulitalian Fiat a incheiat recent un acord de colaborare cu producatoruljaponez de automobile Mazda. Ca urmare a
» CEC Bank, campanie promotionala la creditele oferite prin Programul Kogalniceanu
CEC Bank lanseaza o campanie promotionala pentru liniile de credit oferite prin Programul Guvernamental Mihail Kogalniceanu. Astfel, pentru clientii persoane juridice care contracteaza credite in cadrul acestui program de finantare incepand cu data de 05.03.2012, contravaloarea
» BCR Banca pentru Locuinte reduce dobanda pentru creditele anticipate
BCR Banca pentru Locuinţe (BCR BpL), liderul pieţei de economisire-creditare pentru domeniul locativ, vine în întâmpinarea nevoilor locative ale clienţilor săi prin reducerea dobânzii la creditele anticipate acordate in lei si garantate cu ipoteca, la 8%
» RBS Romania si NESsT Romania continua parteneriatul
RBS România anunţă continuarea parteneriatului cu NESsT România început în 2007, susţinând cea de-a treia ediţie a Competiţiei Întreprinderilor Sociale. Principalul obiectiv al ediţiei din 2011-2012 este acela de a spori capacitatea ONG-urilor din România de
» Unicredit Tiriac Bank deschide prima sucursala pe Facebook din Romania
UniCredit Tiriac Bank invita utilizatorii de Internet sa treaca pragul virtual al primei sucursale deschisa de o banca din Romania pe Facebook: e-Sucursala UniCredit Tiriac Bank.
Unul dintre cele mai importante avantaje ale e-Sucursalei este optiunea click-to-chat.
» Noua campanie promotionala COSMOTE Alpha MasterCard aduce 800 de premii
Alpha Bank Romania si COSMOTE Romania desfasoara in perioada 23 februarie - 11 mai 2012 o noua campanie promotionala pentru cardul de credit COSMOTE Alpha MasterCard, ce aduce clientilor premii constand in telefoane mobile.
Primii 800 de
» BCR relanseaza serviciul de Private Banking
BCR Erste Private Banking avea, la sfârşitul anului trecut, peste 2.000 de clienţi Private Banking, în creştere cu 29% faţă de aceeaşi perioadă a anului 2010 şi gestiona, la finele lui 2011, aproximativ 941 milioane EUR,
Dupa 20 de ani de profunda dezindustrializare a Romaniei, pentru prima data se lanseaza o dezbatere publica de anvergura la Bucuresti despre MECANISMELE DE FINANTARE A INDUSTRIILOR STRATEGICE ALE PREZENTULUI SI VIITORULUI IN ROMANIA.
Rio Bucovina, unul dintre cei mai mari producatori de apa imbuteliata din România, a incheiat anul 2011 cu o cifra de afaceri de peste 107.000.000 lei, in crestere cu 27% comparativ cu anul precedent. De la
Nokia pierde pozitia de lider pentru prima data in 14 ani in fata Samsung, care devine cel mai mare producator de telefoane mobile din lume. Astfel, Samsung a livrat in primele trei luni 93,5 milioane de
Campania "De Paste, Domoferta bate orice oferta!", promoveaza super reducerile din magazin, acestea ajungand chiar pana la 50%.
Promovarea campaniei se realizeaza prin intermediul catalogului si a panourilor de outdoor, iar printre ofertele prezentate se numara:
Cei mai multi angajati romani prefera ca angajatorul sa le ofere o zi libera cu ocazia sarbatorilor de Paste, in loc de alte beneficii, pentru a o putea petrece cu familia sau cu prietenii. Banii, cadourile,
Echipa INTERCAM BROKER D’ASSURANCE SRL va invita sa-i vizitati online la adresa www.1-rca.ro Aceasi adresa pentru un site consacrat de Asigurari RCA dar cu o noua prezentare grafica gandita special pentru dumneavoastra.
Pentru echipa 1-RCA.ro inceputul