Ewald Nowotny, membru al consiliului guvernatorilor Bancii Centrale Europene, a negat speculatiile conform carora criza din Grecia se va raspandi si in alte state din zona euro. Temerile ca problemele din Grecia s-ar putea extinde in alte state cu datorii mari din zona euro au dus la cresterea randamentelor obligatiunilor unor state, printre care Spania si Portugalia.
'Desigur, Spania nu este Grecia', a declarat vineri presedintele BCE, Jean-Claude Trichet, dupa intalnirea cu sefii Finantelor din G20.
Saptamana trecuta FMI a avertizat ca vor exista consecinte 'severe' in Europa daca nu se va reusi reducerea datoriei publice, dupa ce a majorat in crestere prognoza privind economia Statelor Unite in acest an, mentinand neschimbate estimarile pentru zona euro, la unu la suta.
Grecia nu va fi probabil ultimul stat din zona euro care are nevoie de ajutorul Fondului Monetar International, pentru ca Irlanda, Spania si Portugalia sunt 'izbitor de vulnerabile', a declarat intr-un interviu fostul economist sef al FMI, Kenneth Rogoff.
Randamentele obligatiunilor emise de Irlanda, Spania si Portugalia au crescut saptamana trecuta deoarece investitorii sunt ingrijorati de capacitatea acestor state de a-si reduce deficitele bugetare si de a evita soarta Greciei.
Irlanda a avut anul trecut cel mai ridicat deficit bugetar din zona euro, de 14,3 la suta din PIB, in timp ce al Greciei a fost de 13,6 la suta din PIB, al Spaniei de 11,2 la suta din PIB si al Portugaliei, de 9,4 la suta din PIB.
Orice imprumut acordat Spaniei de FMI va parea mai mic decat cel acordat Greciei deoarece economia spaniola este de patru ori mai mare. Desi datoria Spaniei reprezinta 53,2 la suta din PIB comparativ cu cea de 115,1 la suta din PIB a Greciei, ea se ridica totusi la 560 miliarde de euro, mai mult decat dublu fata de cea a Atenei. Irlanda are o datorie de 105 miliarde de euro, sau 64 la suta din PIB, iar Portugalia are o datorie de 126 miliarde de euro, echivalentul a 76,8 la suta din PIB. 'Redresarea economica va atenua problema datoriei. Va fi foarte dificil pentru Europa sa realizeze o redresare sustenabila', sustine Rogoff. .
Nu uitati sa va abonati la newsletter-ul BaniSiAfaceri! Informatii profitabile zi de zi pe adresa dumneavoastra de email! click aici
Grupulitalian Fiat a incheiat recent un acord de colaborare cu producatoruljaponez de automobile Mazda. Ca urmare a
» CEC Bank, campanie promotionala la creditele oferite prin Programul Kogalniceanu
CEC Bank lanseaza o campanie promotionala pentru liniile de credit oferite prin Programul Guvernamental Mihail Kogalniceanu. Astfel, pentru clientii persoane juridice care contracteaza credite in cadrul acestui program de finantare incepand cu data de 05.03.2012, contravaloarea
» BCR Banca pentru Locuinte reduce dobanda pentru creditele anticipate
BCR Banca pentru Locuinţe (BCR BpL), liderul pieţei de economisire-creditare pentru domeniul locativ, vine în întâmpinarea nevoilor locative ale clienţilor săi prin reducerea dobânzii la creditele anticipate acordate in lei si garantate cu ipoteca, la 8%
» RBS Romania si NESsT Romania continua parteneriatul
RBS România anunţă continuarea parteneriatului cu NESsT România început în 2007, susţinând cea de-a treia ediţie a Competiţiei Întreprinderilor Sociale. Principalul obiectiv al ediţiei din 2011-2012 este acela de a spori capacitatea ONG-urilor din România de
» Unicredit Tiriac Bank deschide prima sucursala pe Facebook din Romania
UniCredit Tiriac Bank invita utilizatorii de Internet sa treaca pragul virtual al primei sucursale deschisa de o banca din Romania pe Facebook: e-Sucursala UniCredit Tiriac Bank.
Unul dintre cele mai importante avantaje ale e-Sucursalei este optiunea click-to-chat.
» Noua campanie promotionala COSMOTE Alpha MasterCard aduce 800 de premii
Alpha Bank Romania si COSMOTE Romania desfasoara in perioada 23 februarie - 11 mai 2012 o noua campanie promotionala pentru cardul de credit COSMOTE Alpha MasterCard, ce aduce clientilor premii constand in telefoane mobile.
Primii 800 de
» BCR relanseaza serviciul de Private Banking
BCR Erste Private Banking avea, la sfârşitul anului trecut, peste 2.000 de clienţi Private Banking, în creştere cu 29% faţă de aceeaşi perioadă a anului 2010 şi gestiona, la finele lui 2011, aproximativ 941 milioane EUR,
Dupa 20 de ani de profunda dezindustrializare a Romaniei, pentru prima data se lanseaza o dezbatere publica de anvergura la Bucuresti despre MECANISMELE DE FINANTARE A INDUSTRIILOR STRATEGICE ALE PREZENTULUI SI VIITORULUI IN ROMANIA.
Rio Bucovina, unul dintre cei mai mari producatori de apa imbuteliata din România, a incheiat anul 2011 cu o cifra de afaceri de peste 107.000.000 lei, in crestere cu 27% comparativ cu anul precedent. De la
Nokia pierde pozitia de lider pentru prima data in 14 ani in fata Samsung, care devine cel mai mare producator de telefoane mobile din lume. Astfel, Samsung a livrat in primele trei luni 93,5 milioane de
Campania "De Paste, Domoferta bate orice oferta!", promoveaza super reducerile din magazin, acestea ajungand chiar pana la 50%.
Promovarea campaniei se realizeaza prin intermediul catalogului si a panourilor de outdoor, iar printre ofertele prezentate se numara:
Cei mai multi angajati romani prefera ca angajatorul sa le ofere o zi libera cu ocazia sarbatorilor de Paste, in loc de alte beneficii, pentru a o putea petrece cu familia sau cu prietenii. Banii, cadourile,
Echipa INTERCAM BROKER D’ASSURANCE SRL va invita sa-i vizitati online la adresa www.1-rca.ro Aceasi adresa pentru un site consacrat de Asigurari RCA dar cu o noua prezentare grafica gandita special pentru dumneavoastra.
Pentru echipa 1-RCA.ro inceputul